KNF wesprze polski Fintech

KNF wesprze polski Fintech

Polski segment fintech jest największym na terenie Europy Środkowo-Wschdniej. Dziś wycenia się jego wartość na blisko 860 mln euro.

Ten niezwykle rokujący rynek jest na tyle świeży, że wciąż boryka się z problemami i dylematami związanymi z zastosowaniem jego rozwiązań w obowiązujących realiach prawnych. Dlatego właśnie do gry weszła Komisja Nadzoru Finansowego, uruchamiając Innovation Hub – program, który pozwoli przedsiębiorcom rozeznać się w aspektach prawnych dotyczących ich przedsięwzięć.

Motywacją dla KNF-u był przede wszystkim fakt, że najnowsze rozwiązania wprowadzane przez fintechowców nie zawsze w jednoznaczny sposób korespondują z funkcjonującymi regulacjami nadzorczymi. Jest to powód licznych rozterek, które wymagają fachowego rozwiązania. Dlatego KNF chce zapewnić pomoc firmom związanym z innowacjami w sferze finansów.

Program Innovation Hub skierowany jest do przedsiębiorców, którzy planują rozpocząć działalność w ramach części rynku finansowego, która objęta jest nadzorem KNF (czyli m.in. start-upy). Warunkiem jest posiadanie lub chęć wprowadzenia innowacyjnego produktu, lub usługi finansowej opartej na innowacyjnych technologiach informatycznych.

 Innowacyjne rozwiązania są istotnym elementem tworzącym przewagę konkurencyjną. Jeżeli ktoś jest innowacyjny, ma dużą szansę być konkurencyjnym na rynku, w związku z czym wydaje się, że wszystkie podmioty, zarówno mniejsze, jak i większe, powinny wpisać innowacyjność w swoją strategię działania, bo tym w przyszłości będą budowali przewagę konkurencyjną – mówi przedstawiciel KNF w rozmowie z agencją Newseria.

Zgłoszeń do udziału dokonać można, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej KNF. Każde oceniane jest na podstawie ustalonych kryteriów.

Organizatorzy zaznaczają, że przede wszystkim liczy się innowacyjny charakter produktu czy usługi finansowej opartej na nowoczesnych technologiach. Następnie specjaliści dokonują analizy polegającej m.in. na wykazaniu, czy zgłoszone rozwiązanie podlega pod nadzór finansowy. Ostatni element to wyznaczenie obszarów, które najbardziej wymagałyby wsparcia ze strony KNF.

źródło: https://www.przekrojgospodarczy.pl/artykuly/4307-knf-wspiera-polski-fintech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *